Koncentratory PPPoE

Czym jest PPPoE

PPPoE – Inaczej Point to Point over Ethernet, protokół ten pozwala na połączenie w sieci ethernet i sieci bezprzewodowej. Jednym punktem jest komputer lub router klienta, a drugim koncentrator PPPoE który pełni rolę serwera. Autoryzacja klienta jest na podstawie nazwy użytkownika i hasła, dodatkowo można autoryzować MAC adres urządzenia klienckiego. Protokół PPPoE pozwala zabezpieczyć sieć przed nieautoryzowanym dostępem. Eliminuje problem z łamaniem kluczy WEP oraz podmianę adresu MAC kart sieciowych, routerów.

Konfiguracja po stronie klienta

Konfiguracja po stronie klienta nie wymaga dużych umiejętności, w systemach Windows konfiguruje się nowe połączenie sieciowe, podaję się nazwę użytkownika i hasło, czasami można też stosować nazwę połączenia, czyli w skrócie podłączenie do odpowiedniego koncentratora PPPoE. W systemie Windows 98 wymagany jest niewielkie program raspppoe. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie u klienta routera, który posiada konfigurację i jest dostosowany do konfiguracji i pracy z protokołem PPPoE.

Jak to działa

Koncentrator PPPoE nadaje klientowi adres IP i nie może on zostać przez klienta zmieniony

 

Na koncentratory najlepiej jest wykorzystać oprogramowanie Mikrotik, można wstawić wszędzie, szkielet będzie przesyłać mniej danych

 

Jeżeli potrzebna jest redundancja lub brakuje mocy obliczeniowej to postawienie równolegle drugiego koncentratora obniży obciążenie systemu.

 

Dane potrzebne do autoryzacji klientów koncentrator PPPoE pobiera z centralnego serwera RADIUS

 

RADIUS pobiera dane z bazy ISP Manager lub z bazy LMS

 

Wdrożenie PPPoE

Wdrożenie PPPoE może odbywać się centralnie, jeden lub więcej koncentratorów w centrum sieci, lub poszczególnych jej punktach.

 

Sieć może pracować tradycyjnie i etapami można przełączać klientów do koncentratorów PPPoE

 

Stosowanie kilku lub kilkunastu koncentratorów jest łatwiejsze do opanowania

 

Zastosowanie jednego centralnego koncentratora wymaga stosowania mocniejszej jednostki obliczeniowej

 

Podział pasma dla klientów może być wykonany centralnie lub na poszczególnych koncentratorach PPPoE

 

Schemat połączenia PPPoE wraz z serwerem baz danych i Radius
pppoe