LMS / iLMS

Czym jest LMS / iLMS ?

Jest to graficzny interfejs służący do zarządzania siecią. Został napisany przy pomocy języka skryptowego PHP i wspiera obsługę baz danych MySQL i PostgreSQL. Szereg dodatków które wspiera ten system zostały napisane w Bash, Perl, Python. Uciążliwością natomiast tego interfejsu graficznego jest brak pełnej kontroli, nad danym urządzeniem sieciowym, czy to jest Linux, MikroTik lub inne urządzenie, pozostaje spora część do wykonania na danym już urządzeniu ręcznie przez Administratora. Strona projektu dostępna jest pod tym adresem LMS / iLMS

DEMO LMS / iLMS

LMS / iLMS Panel: Demo / Demo1234

LMS / iLMS Panel

LMS / iLMS User Panel

Wdrożenie

Zajmuję się wdrożeniem systemu LMS / iLMS na sieciach ISP. Jednak zasada jaka tam zastała przyjęta do aktywacji danego hosta lub zmiany prędkości, jest ogólnie dla mnie nie do przyjęcia, dlatego postanowiłem tak przerobić ten system, aby pominąć przeładowania. System działa na zasadzie peer komputer, peer sieć. Został przebudowany cały system skryptów wykonywalnych które generują dane pod daną obsługę sieci: DHCP, PPPoE, VLAN. System współpracuje z platformą Linux i MikroTik.

Dodatki do LMS / iLMS

Wykresy RRDTool

Test ping i arping

Przekierowania portów i IP

Generowanie danych do statystyk SmokePing

Lista przykładowych zmian

W sieciach IP dołożone zostały dodatkowe przełączniki:

Przeznaczenie sieci mamy wybór czy jest to sieć klientów, urządzeń lub wirtualna, przy tej zmianie określamy status sieci.

Adresacja sieci określamy czy jest to sieć z adresami prywatnymi czy publicznymi.

Status sieci za pomocą zmiany określamy przeznaczenie czy to sieć LAN czy WAN

VLAN ID dodatkowe pole które określa nam numer ID sieci VLAN

Na wycinku graficznym widać jakie zmiany zostały dodane.
change1

Komputer klienta:

Checkbox Routing dodaje to konkretne IP publiczne do trasy route

Checkbox SmokePing dodaje automatycznie wykres do statystyk SmokePing

Checkbox Wykres RRDTool w informacji o komputerze dodaje nam wykres graficzny pobierania i wysyłania danych.

Na dwóch obrazach widać zmiany które zostały dodane.
pubaddr
statslms

Przy pomocy tych zmian i odpowiednim napisaniu skryptów generujących pozbywam się już ingerencji w system fizyczny Linux, MikroTik, inne.

Przykład z życia

Zmieniamy operatora lub chcemy dokonać zmiany adresacji WAN do tej pory w LMS / iLMS takiej możliwości nie posiadamy, czyli musi być już osoba, która wie i ma wiedzę gdzie dopisać i dokonać zmiany, jest to pewne utrudnienie i pytanie dlaczego takiej prostej funkcjonalności przez tyle lat tworzenia tego systemu nie wprowadzili. Mnie osobiście wprowadzić taki dodatek do LMS / iLMS zajęło parę godzin, i już pomoc tutaj administratora staje się zbędna. W ten sposób idzie wykonać wszystkie czynności na sieci nie ingerująca w terminal aby dokonać zmian.