LMS / iLMS wykresy RRDTool

Wykresy graficzne RRDTool obrazujące pobieranie i wysyłanie

Statystyki LMS / iLMS są bardzo słabe więc napisałem moduł do tego systemu, aby obrazował wykresy mi w znanym i bardzo popularnym formacie RRDTool. Wykresy są w 2 wariantach graficznych na zlecenie mogę wykonać inna kolorystykę i wygląd wykresu. Wykres RRDTool może być włączony indywidualnie dla poszczególnego komputera który jest w systemie LMS / iLMS.

Przykładowy wykres okres 24 godziny

Rozmiar oryginalny

Przykładowy wykres okres 7 dni

Rozmiar oryginalny

W menu LMS / iLMS została dodana nowa pozycja LinuxBox z niej możemy wybrać pozycję Ustawienia RRDTool, i tu w łatwy i przyjemny sposób możemy zrobić swoje okresy czasowe które nam najbardziej odpowiadają. Ustawienia domyślne maja okresy: Ostatnie 10 minut, Ostatnie 30 minut, Ostatnia godzina, Ostatnie 12 godzin, Ostatnie 24 godziny, Ostatnie 7 dni, Ostatnie 30 dni, Ostatnie 365 dni.
Na poniższym obrazie przestawione jest jak można sobie te zakresy zmienić.

Edytor okresów

Rozmiar oryginalny

Na dzień dzisiejszy zbieranie danych liczbowych jest przygotowane dla platformy Linux i MikroTik. Oczywiście zawsze idzie dopracować to dla innych platform które są w posiadaniu sieci.
Zaletą tych wykresów jest jedna bardzo podstawowa sprawa brak zapisu danych do bazy MySQL, PostgreSQL, co przy dużych sieciach może powodować bardzo dziwne zachowania podczas pracy na LMS / iLMS z powodu bardzo dużej ilości danych zapisanych do jednej z tabeli która jest w oryginalnym wydaniu.