LMS Pro
Czym jest LMS Pro ?
Jest to graficzny interfejs służący do zarządzania siecią. Aktualnie panel ten jest w trakcie pisania. Ma on jednak nie odbiegać zbyt mocno od swojego oryginału aby zachować prostotę poruszania się po nim jaką znamy już z iLMS.
Nie znamy jeszcze daty ukończenia projektu. Projekt został rozpoczęty pod koniec 2019 roku. Poniżej znajduje się screen z panelu logowania którym będzie witać swoich administratorów.

LMS Pro ma mieć znacznie większe możliwości niż te poznane dotychczas w panelu iLMS z pakietem przeróbek. Wiadome jest że ma być prosty w obsłudze i dostępny na nowoczesnych smartfonach (kompatybilność mobilna). Dodatkowo ma posiadać szereg udogodnień dla osób używających go na co dzień by można było coś szybko dodać, zmienić, podejrzeć czy nawet dodać klienta.
Jego rozbudowany tryb ma być podzielony na kilka sekcji:
– administrator – pełny dostęp do całości danych
– technik – dostęp do terminarza, danych klienta gdzie jest usługa zainstalowana (okrojone dane ze względu na RODO)
– księgowa – dostęp do finansów klientów, faktur itp..
Dodatkowo ma on również posiadać interfejsy graficzne do konfiguracji takich urządzeń jak:
– routery i switche MikroTik
– routery i switche Ubiquiti
– switche Cisco
– gpon-y Huawei
– gpon-y Dasan
– gpon-y Ubiquiti
– w razie potrzeby i więcej urządzeń
LMS Pro będzie posiadał pełne wsparcie dla protokołu IPv6 !
Serwer który pełni rolę routera będzie można podzielić na kolejne maszyny:
– zapasowy – połączenie protokołem VRRP
– dodatkowy – na potrzeby większych sieci czy wymogów będzie można bez problemów przenieść już istniejących klientów czy nawet dodać nowych
– cięcie pasma – można przenieść obsługę cięcia pasma w trybie transparentnym (bridge) poza router nie mając już jednej wspólnej maszyny
– zapora sieciowa/firewall – możliwe będzie odseparowanie zapory sieciowej w trybie transparentnym (bridge) od głównej maszyny rozkładając jej obciążenie na inną
Są to oczywiście opcje dodatkowe/opcjonalne gdzie zakup jednej dużej maszyny nie będzie opłacalne a sieć będzie na tyle duża że potrzeba będzie podzielić ją na dwa fizyczne routery/segmenty bądź nawet wydzielić z nich pewne funkcje/usługi jakim jest np. firewall czy cięcie pasma. Tym samym będzie można ustalić aby dana maszyna robiła jedną konkretną rzecz. Oczywiście w domyślnej konfiguracji będzie to jedna maszyna ze wszystkimi wymaganymi usługami czyli znany nam do tej pory model projektowania.
To co zostało tu opisane jest tylko niewielkim procentem co ten panel ma będzie posiadać aby maksymalnie ujednolicić miejsca konfiguracji sprzętu, poprawić komfort pracy administratorom czy technikom a nawet księgowym gdyż będzie dostępny moduł finansowy z fakturowaniem czy dodatkowe moduły z możliwością importu/exportu danych finansowych z i do programów księgowych. Jednym słowem ma to być jedno miejsce z którego będzie można zarządzać siecią bądź finansami a na dodatek nie znając systemu Linux gdyż ten panel ma praktycznie całkowicie oddzielić konfigurację poprzez terminal przy którym trzeba znać masę komend.
Jeśli jesteś zainteresowany projektem lub chciałbyś go wspomóc finansowo – zapraszam do kontaktu. Górna belka „Kontakt” następnie prawa część ekranu aby się ze mną skontaktować.
Mamy własną wizję na to jak powinien taki panel wyglądać, co posiadać i wiemy z jakimi problemami borykają się dzisiejsi administratorzy na sieci mając nawet tylko do dyspozycji panel iLMS który nie jest tak idealny jak by się to mogło wydawać.